Producenci kawy niejednokrotnie borykają się z wieloma problemami takimi jak zmiany klimatyczne, konflikty  polityczne czy po prostu szkodniki atakujące kawę. Kobiety, natomiast dodatkowo muszą się zmierzyć z nierównością płci. Problem ten przejawia się w wykluczeniu ze szkoleń, edukacji oraz dotacji finansowych. Niestety często żyją w ubóstwie, przez co trudniej odnieść im sukces ekonomiczny, społeczny lub polityczny w rodzinnych biznesach kawowych.

„plantacja kawy w Afryce”

Międzynarodowa organizacja Women’s Coffee Alliance (IWCA) jest organizacją skupiającą kobiety w światowym przemyśle kawowym. Jej nadrzędnym celem jest wspieranie oraz umożliwienie samodoskonalenia dla kobiet, dzięki kobietom. Zapewnia się im wsparcie finansowe oraz możliwość dostępu do edukacji czy grup dyskusyjnych.

W 2003 r. po raz pierwszy spotkały się panie z Kostaryki, Nikaragui i USA, by porozmawiać o wspólnym dążeniu do poprawy pozycji kobiet w świecie kawy. Dzięki ich wizji i determinacji, powstało IWCA. Od 2017 roku organizacja rozrosła się i działa na światową skalę.

„Państwa skupiające IWCA”

Działanie Organizacji w Świecie kawy

Women’s Coffee Alliance skupia obecnie członkinie w 22 państwach. Panie działające w IWCA należą do całego łańcucha kawowego przemysłu od plantacji po panie działające w cuppingach.
Oto przykłady działalności Organizaji w wybranych państwach:

 

Kostaryka
W Kostaryce IWCA występuje pod nazwą Women in Coffee Alliance of Costa Rica (WCACR) lub IWC. Założone zostało w 2005 roku przez 17 kobiet z myślą przewodnią”Kobiety pomagające kobietom”. Obecnie łączy 30 pań stowarzyszonych. Członkiniami są zarówno rolniczki, eksporterki lub kobiety palące kawę. które reprezentują 17 firm z siedmiu regionów uprawy kawy: West Valley, Central Valley, Tres Rios, Turriabla, Orosi, Brunca i Tarrazu.

„Spotkanie Pań w Kostaryce”

Gwatemala
W Gwatemali organizuje się od 5 lat konkursy dla pań zajmujących się szczepieniami kawy. Jest to wyjątkowa umiejętność, która opiera się na ręcznym umieszczaniu nasion w zasobach korzeniowych rośliny. Szczepione kawowce są zdecydowanie bardziej odporne na suszę oraz zarazę korzeni.

„Szczepienie kawy”

Salwador
Kapituła IWCA jest jedną z pośród siedmiu organizacji zwołanych przez rząd państwa aby wesprzeć rozwój sektora kawowego Salwadoru poprzez wdrożenie programu rządowego.

„Plantacja kawy w Salwadorze”

Burundi
Dzięki IWCA kobiety z Burundi otrzymały kluczowe kontakty z eksporterami oraz importerami kawy, utworzono miejsca do przetwarzania na mokro ziaren kawy oraz opracowano system kalkulacji zysków. W chwili obecnej wdrażany jest plan, który pomógł by uzyskać możliwość nazywania kawy własnym, kobiecym imieniem.

„Prezes organizacji w Burundi”

Indie
Każdego roku  organizowany jest kiermasz kawowy dla pozyskiwania funduszy na wsparcie Kapituły Indii IWCA. Stał on się już nawet wydarzeniem kulturowym. Zebrane środki finansowe wspierają stypendia, edukację i inne.

„kiermasz kawowy w Indiach”

Oczywiście nie sposób opisać w kilku słowach działalności Pań. Ich głowy są pełne pomysłów, a co najważniejsze prężnie działają we wszystkich sektorach rynku kawy. Dzięki ich determinacji i jedności w działaniu pomagają kobietom na całym świecie, spełniając ich marzenia o własnym, kawowym biznesie.

Wszystkiego dobrego DROGIE PANIE !! :)