Panuje powszechne przekonanie o trudności w wykonaniu znakomitego espresso w domu. Nie jest to natomiast aż takie trudne. Wymaga oczywiście od nas nauki, ćwiczenia i popełnienia kilku błędu, aby osiągnąć pożądany efekt. Podstawą jest opanowanie kilku zmiennych oraz dostosowanie ich do naszych osobistych preferencji smakowych. Warto się w tej kwestii doskonalić. W końcu espresso jest podstawą americano czy cappucino. Samo w sobie espresso zbudowane jest z trzech warstw:
crema, czyli górna warstwa widoczna w formie pianki,
body to część środkowa w odcieniu karmelowego brązu,
serce espresso jako dolna warstwa posiada bogaty smak i ciemniejszy kolor.


„Warstwy espresso”

Aby ułatwić sobie zadanie należy przyjąć, powszechnie uznawaną zasadę czyli 30 ml espresso uzyskujemy z 8-10 gram kawy przy czasie ekstrakcji od 22 do 30 sekund. Nie jest to sztywna reguła, czasami różne kawy będą smakować lepiej przy dłuższej, a czasem krótszej ekstrakcji.
Kluczowe oczywiście jest mielenie kawy. Należy zaopatrzyć się w dobry młynek, który nie będzie niszczyć naszych ziaren np. po przez ich łamanie, tylko je po prostu dobrze zmieli. Przy mieleniu koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, że każda kawa będzie wymagać innych ustawień. Ważna będzie także data palenia ziaren oraz ich wilgotność. Stopień mielenia będzie oczywiście raczej drobny, przypominający drobnoziarnistą sól, ale i tak będziemy mogli kombinować w tej kwestii, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Temperatura

Panowanie nad temperaturą to podstawa. Generalnie uważa się, iż w trakcie ekstrakcji powinna wynosić od 90 do 96 stopni Celsjusza. Przed wykonaniem dobrego espresso należy się koniecznie upewnić, że nasz ekspres jest już dobrze rozgrzany, a filiżanki są podgrzane, tak by nie ochłodziły naszego dzieła.

Ubijanie

Pamiętajmy aby umieszczoną kawę w sitku zawsze „rozbić”, aby nie było w niej grudek. Chyba nie trzeba wspominać o czystości sitka… oraz o tym aby było dokładnie wysuszone. Sitka są różnej pojemności, ale kawa powinna wypełniać je równo, o zwieńczeniu w formie płaskiej powierzchni. Dopiero wtedy należy ją ubić. Tamper należy delikatnie umieścić w sitku, tak aby jego powierzchnia prostopadle przylegała do kawy. Technika ubijania wymaga użycia naszej  własnej siły i każdy musi ją samodzielnie wyćwiczyć.

Jeśli chcemy osiągnąć powtarzalność naszego espresso musimy nabyć umiejętność takiego samego ubijania kawy za każdym razem. Ważne jest dokładne wykonanie powyższej czynności dla zapewnienia odpowiedniego, równomiernego przepływu wody przez kawę. Jeśli kawa nie będzie równo ubita, znajdzie się w sitku powietrze, to niestety woda będzie podążać swoimi ścieżkami a efekt będzie mizerny.

„Ubijanie kawy do espresso”

Ekstrakcja

Ekstrakcja 30ml espresso powinna trwać od 22 do 30 sekund. Oczywiście kiedy czas ekstrakcji będzie inny, a ilość ml nie będzie równą 30tu nie należy się poddawać. W przypadku kiedy kawa „nie leci” tylko kapie, zmielmy kawę nieco grubiej i odwrotnie. W przypadku nieprawidłowego czasu ekstrakcji możemy się spodziewać:
– przy zbyt szybkiej od 15 do  20 sekund zwiększonej kwasowości i małej słodyczy,
– przy wolnej od 36 do 40 sekund możemy wyczuć dużo goryczy,
– prawidłowy czas ekstrakcji w widełkach czasowych od 21 do 35 sekund pozwala na uzyskanie przyjemnego naparu z wyczuwalną słodyczą i kwasowością, które będą dobrze zbalansowane.

„Ekstrakcja espresso”

Z pewnością wykonanie poprawnego espresso w domu wymaga wielu prób i ćwiczenia, natomiast, kiedy opanujemy te podstawy to zobaczymy idealny strumień oraz piękną cremę. Chociaż tak na prawdę najważniejsze abyśmy byli usatysfakcjonowani z uzyskanego smaku naszej ulubionej kawy.