Od pewno czasu suszone kwiaty jadalne są hitem w dekoracji potraw, ciast czy tortów. Znajdują szerokie zastosowanie w kuchni, ale także wykorzystywane są przy produkcji kosmetyków, mydeł, soli do kąpieli oraz naturalnych świec sojowych.
Kwiaty mogą być wykorzystywane w formie świeżej, ale znacznie wygodniej i dostępniej jest wykonać dekoracje z suszonych kwiatów jadalnych. Suszone kwiaty występują głównie w formie płatków i pączków jak róża czy piwonia. Czasami spotykamy również kwiaty w całych kwiatostanach jak kwiat goździka czy malwy trójkolorowej. Ciekawych rozwiązaniem są pędy bambusa, igiełkowate listki mogą śmiało imitować łodyżki czy igliwie w świecy.
Suszone kwiaty jadalne prócz walorów dekoracyjnych stanowią doskonałe źródło polifenoli czy olejków eterycznych. Część z nich należy do ziół i stanowi świetny wpływ na nasze zdrowie. Na przykład lawenda koi zmysły, wycisza, stymuluje układ nerwowy. Poza tym doskonale wspomaga drogi oddechowe przy infekcjach.
Najczęściej wykorzystywanami kwiatami jadalnymi są:
Róża – pąki i płatki
Suszone róże jadalnewystępują w dwóch postaciach: pączków i płatków. Płatki róży czyli królowej ogrodu są doskonałym dodatkiem do herbat białych, zielonych, czarnych ale także stanowią znakomity, samodzielny napar. Urzekają zarówno zapachem, jak i smakiem. Jadalne suszone płatki róż można wykorzystać do przygotowania aromatycznych dań ale i dekoracji potraw, ciast czy deserów. Poza tym uzyskamy z nich olejek czy konfiturę. Suszone jadalne płatki róż mają delikatny kwiatowy i piżmowy aromat, który wzmacnia dania, niezależnie od tego, czy jest ono słodkie czy pikantne. Najczęściej uzupełniają dania i desery z Bliskiego Wschodu czy Indii.
Często stosowane w celach kosmetycznych oraz dla relaksu w kąpieli.
Coraz częściej wykorzystywane są także w produkcji naturalnych świeć zapachowych czy mydeł.
Chaber/ bławatek – płatki
Bławatek, a dokładniej chaber bławatek jest gatunkiem rośliny z rodziny astrowatych. Często w mowie potocznej możemy spotkać takie nazwy chabru bławatka jak jasieniec, macoszka, modrak, samosiejka, wawer. W Polsce występuje pospolicie jako chwast polny.
Chaber bławatek obfituje w cenne właściwości lecznicze, dlatego jest szeroko stosowany w zielarstwie.
W ostatnim czasie zyskał również na popularności w kuchni, dzięki właściwościom farbującym. Płatki chabru bławatka urzekają nas swoim kobaltowym odcieniem. Wykorzystywany jest do dekoracji ciast, ciasteczek i tortów. Można nim wzbogacić wygląd i smak sałatek, ale również udekorować dania serwowane na talerzu. Z jego płatków często przygotowuje się herbatę, nalewkę czy sok.
Poza tym wykorzystywany jest w celach kosmetycznych w leczeniu cery trądzikowej czy naczyniowej. Dla ukojenia zmysłów można przygotować kąpiel z dodatkiem jego płatków.
Piwonia – pąki i płatki
Piwonia lekarska czyli Paeonia officinalis, jest królową polskich ogrodów w czerwcu. Piwonia zachwyca nas swoim wyglądem, intensywnym kolorem ale przede wszystkim niebywałym zapachem. Mało jednak kto zdaje sobie sprawę, że piwonia zwana też peonią posiada jadalne kwiaty.
Płatki piwonii lekarskiej urzekają nas swoim słodkim, różowym odcieniem. Wykorzystywana jest do dekoracji ciast, ciasteczek i tortów. Można nią również udekorować dania serwowane na talerzu. Z jej płatków często przygotowuje się napary, odwary, nalewkę czy konfitury.
Lawenda – kwiaty
Na susz lawendy składają się kwiaty lawendy. Cechą charakterystyczną suszu jest duża zawartość olejku eterycznego o intensywnym zapachu, który wydziela się przez pocieranie kwiatków. Lawenda może być wykorzystana do naparów czy lemoniad. Jest również popularną przyprawą. W zielarstwie lawenda kwiaty jadalne znalazły zastosowanie jako napój o działaniu wyciszającym, uspokajającym, łagodzącym napięcie nerwowe oraz ułatwiającym zasypianie. Doskonale sprawdzi się w infekcjach górnych dróg oddechowych, a kąpiel z jej dodatkiem ukoi zmysły.
Nagietek – płatki
Nagietek jest gatunkiem rośliny z rodziny astrowatych. Nagietki uprawiane są zarówno jako roślina ozdobna i lecznicza. Ponadto możemy spotkać nagietki naturalnie występujące w przyrodzie.
Nagietek obfituje w cenne właściwości lecznicze, dlatego jest szeroko stosowany w zielarstwie.
W ostatnim czasie zyskał również na popularności w kuchni. Płatki nagietka urzekają nas swoim pomarańczowym odcieniem. Wykorzystywany jest do dekoracji ciast, ciasteczek i tortów. Można nim wzbogacić wygląd i smak sałatek, ale również udekorować dania serwowane na talerzu. Z jego płatków często przygotowuje się herbatę, napary czy maści.
Malwa trójkolorowa – kwiat
Malwa obfituje w cenne właściwości lecznicze, dlatego jest szeroko stosowana w zielarstwie.
W ostatnim czasie zyskała również na popularności w kuchni. Kwiaty malwy urzekają nas swoim fioletowym, różowym i czarnym odcieniem. Wykorzystywana jest do dekoracji ciast, ciasteczek i tortów. Można nią wzbogacić wygląd i smak sałatek, ale również udekorować dania serwowane na talerzu. Z płatków często przygotowuje się herbatę czy napary.
Gomfrena kulista – kwiat
Gomfrena kulista (Gomphrena globusa), której zamienne nazwy to wiecznik kulisty lub amarantus kulisty jest rośliną należącą do rodziny roślin szarłatowatych.
Suszone kwiaty gomfreny kulistej idealnie zachowują swój piękny, fuksjowy kolor dzięki czemu cieszy się dużą popularnością w dekorowaniu potraw czy słodkości, jak torty czy ciasta.
Zarówno kwiaty, jak i owoce gomfreny znalazły mają zastosowanie w ziołolecznictwie – zawierają witaminę C, E, minerały, saponiny oraz fitosterole.
Esencjonalny napar z wiecznika znalazł zastosowanie głównie przy migrenach i nadciśnieniu. Poza tym znakomicie odstresowuje i wykazuje działanie uspokajające.