Zanim Nasza kawa trafi do filiżanki jako aromatyczny napar musi najpierw przejść długą drogę począwszy od uprawy kawowca, przez metody obróbki kawy, palenie, mielenie, nie wspominając już o transporcie czy testach.
Dzisiaj w „dwóch” słowach o metodach obróbki, które jak się okazuje w decydujący sposób wpływają na smak kawowego trunku.

OBRÓBKA KAWY NA SUCHO czyli DRY/NATURAL PROCESS
Jest najstarszą metodą przetwarzania kawy praktykowaną jeszcze w Jemenie. Przede wszystkim nie wymaga ona w ogóle użycia wody, a po zbiorach owoce kawowca suszy się na słońcu. Z reguły wykorzystuje się do tego duże, betonowe przestrzenie, gdzie miąższ owoców kawy odpada od ziaren. Kolejno suszy się już same ziarenka w celu osiągnięcia pożądanego stopnia wilgotności.

        „Metoda przetwarzania kawy na sucho”

METODA SEMI-DRY
W procesie semi-dry wiśnie kawowe są rozdrabniane jak w procesie mokrym. Ziarenka kawy z pozostałością pergaminu oraz miąższu  suszy się bez wykorzystania klasycznej  fermentacji jak w procesie mokrym.  Proces ten najczęściej wykorzystywany jest na wyspach Sumatra i Sulawesi.

OBRÓBKA KAWY NA MOKRO czyli WASHED PROCESS
Jak sama nazwa wskazuje proces tej obróbki wymaga użycia wody. Na początku oddziela się mechanicznie miąższ od ziaren. Kolejno ziarenka trafiają do specjalnych basenów, w których poddawane są określonej fermentacji, by usunąć resztki miąższu. Dalej kawa jest opłukiwana a następnie poddawana procesowi suszenia.

„Metoda przetwarzania kawy na mokro”

METODA SEMI-WASHED
Metoda Semi-washed jest poniekąd wykorzystaniem zarówno obroki mokrej jak i suchej. Po usunięciu zewnętrznej warstwy wiśni kawowej ziarna są poddawane krótszemu procesowi fermentacji w kadziach, niż w metodzie mokrej. Następnie ziarna suszy się na słońcu. Dzięki temu zabiegowi (skróceniu etapu „mokrego”), w kawie pozostaje więcej „kawowego miodu” czyli po prostu słodyczy.

METODA OBRÓBKI PULPED NATURAL oraz HONEY 
To metody obróbki kawy, które są poniekąd kombinacją metody suchej i mokrej.
Po zbiorach wiśnie kawowca są pozbawiane skórki a ziarno pozostaje wciąż pokryte miąższem. Następnie prowadzi się proces suszenia na słońcu. Dzięki temu bardzo duża ilość słodyczy z miąższu zostaje w samej kawie, co oczywiście przekłada się na końcowy smak gotowego naparu. Kawa w trakcie suszenie przypomina skąpane w miodzie ziarenka.

  „Obróbka kawy metodą Honey”

OBRÓBKA HONEY jest nieco bardziej złożona niż sama w sobie Pulped Natural i może prowadzić do powstania konkretnych jej rodzajów:
– White i Yellow Honey (biały i żółty Honey)
Kawy poddawane metodzie obróbki typu White Honey są z reguły poddawane mechanicznemu myciu w wyniku, którego pozostawiona zostaje minimalna ilość miąższu wkoło ziarna.W przypadku Yellow Honey ilość pozostawionego miąższu jest nieco większa.

„Metoda obróbki Yellow Honey”

– Gold, Red oraz Black Honey (Złoty, Czerwony i Czarny Honey)
Zasadnicą różnicą między powyższymi metodami obróbki Honey będzie czas suszenia oraz ilość światła na, które kawa jest eksponowane w jego trakcie. Większa ilość wilgoci oraz wolniejszy przebieg procesu pozwoli uzyskać Black Honey. Kolejno zmniejszając wilgotność oraz przyśpieszając obróbkę uzyskamy Red Honey, a następnie Gold Honey. Dlatego też Gold Honey suszony jest w ciepłe i słoneczne dni. Red Honey wymaga większej ilości zacienienia. Black Honey natomiast potrzebuje większej wilgotności i jeszcze mniejszego dostępu do światła.

„Metoda obróbki Black Honey”

Oczywiście im ciemniejszy „kolor” obróbki tym jest ona bardziej czasochłonna. Kawy ciemne wymagają znacznie większego monitorowania ponieważ mogą być narażone na rozwój pleśni oraz zbytnią fermentację.  Trzeba jednak zaznaczyć, że będą bardziej wyraziste w małym espresso. Można nawet odnieść wrażenie, że w kawie rzeczywiście znajduje się miód. Kawy z obróbki White i Yellow zapewnią nam z kolei bardziej wyraziste doznania smakowe.